ROWEROWE-LESZNO.pl

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

O masie

Czym jest Masa Krytyczna?
To ruch społeczny, polegający na możliwości spotkań maksymalnej licznej grupy rowerzystów i ich wspólny przejazd ulicami miasta. Jest to demonstracja (manifestacja) obecności cyklistów na drodze, czyli zwrócenie uwagi władz, kierowców i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów.


Ogólne cele:

 • zwrócenie uwagi urzędników na obecność rowerzystów w mieście,
 • powstanie spójnej sieci wygodnych i bezpiecznych dróg rowerowych, przejezdnych dla wszystkich typów rowerów,
 • poprawa infrastruktury rowerowej, by rowerzystom jeździło się lepiej
 • promocja roweru, jako środka transportu

 

Historia Masy na świecie:
Po raz pierwszy Masa Krytyczna odbyła się w 1992 roku w San Francisco – do tej pory odbywają się tam comiesięczne przejazdy. Z San Francisco rozprzestrzeniła się do innych miast USA, a następnie do Europy, Australii, Azji, Afryki.


Historia Masy Krytycznej w Lesznie:
Przeczytaj podsumowanie po dwóch latach istnienia Leszczyńskiej Masy Krytycznej - LINK
Pierwszy nieformalny przejazd odbył się w lipcu 2011 roku, by dokładnie po dwóch lat ulicami miasta przejechała zalegalizowana manifestacja leszczyńskich rowerzystów.


Hasło przejazdu:
Hasłem przewodnim wszystkich przejazdów na całym świecie jest: „My nie blokujemy ruchu ulicznego, my jesteśmy ruchem ulicznych”. Inaczej ujmując po prostu zamiast korka samochodowego tworzy się korek uliczny.

 

O co chodzi?
W Masie chodzi przede wszystkim o radość wspólnego przejazdu przez miasto oraz zwrócenie uwagi na rowerzystów i ich problemy (m.in. wysokie krawężniki, przejścia dla pieszych na drogach dla rowerów).

 

Czy dam radę przejechać trasę?
Oczywiście, że tak, długość trasy wynosi około 10 kilometrów i odbywa się zazwyczaj po ulicach Leszna. Masa Krytyczna to nie wyścig! Jedziemy z prędkością dostosowaną do tempa uczestników – zazwyczaj ok. 12 km/h.

 

Kiedy Masa się odbywa?
Leszczyńska Masa Krytyczna od 2011 roku odbywa się od kwietnia do października zawsze w ostatni piątek miesiąca. Zbiórka o 18:00 na leszczyńskim Rynku – start kilka minut później.

 

Gdzie mogę się dowiedzieć o przejazdach?
Informacje na temat następnych przejazdów znajdziesz na naszej stronie www.rowerowe-leszno.pl na naszym profilu na Facebooku www.facebook.pl/roweroweleszno oraz za pośrednictwem mediów a także za pośrednictwem plakatów.

 

Dołącz do Nas:
Zapraszamy do dołączenia do grupy zabezpieczającej Leszczyńską Masę Krytyczna. Do podstawowych zadań należy zabezpieczenie przejazdu przez skrzyżowania oraz dbanie o bezpieczeństwo uczestników. Kilka warunków – każda osoba powyżej 16 roku życia, którą cechuje umiejętność działania w grupie, znajomość i przestrzeganie przepisów, dyspozycyjność, odpowiedzialność. Chętnych prosimy o kontakt pisząc na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Do czego dążymy?

 • Likwidacja bubli rowerowych (wysokie krawężniki, przejścia dla pieszych na ścieżkach itp.)
 • Wygoda (nacisk rowerzystów na asfaltowe drogi rowerowe)
 • Bezpieczeństwo (zamontowanie w mieście bezpiecznych stojaków rowerowych)
 • Przepisy (wprowadzenie standardów projektowych dla dróg rowerowych dla miasta Leszna)
 • Spójność (sieć dróg rowerowych)
 • Wprowadzenie wypożyczalni rowerów miejskich
CZYTAJ RÓWNIEŻ: