ROWEROWE-LESZNO.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Na spotkaniu o ścieżce do Lasocic i Kąkolewa

Email Drukuj PDF

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybuduje drogę dla rowerów wzdłuż krajowej „dwunastki” z Leszna do Lasocic – wynika z spotkania przedstawicieli samorządów z zarządcą drogi. Na spotkaniu, które odbyło się w Nadleśnictwie Karczma Borowa rozmawiano także o możliwości budowy drugiego traktu wzdłuż DK-12 z Leszna do Kąkolewa.

 

 

Jeszcze kilka lat temu:
Jak już informowaliśmy na naszym portalu w 2012 roku pełniący wówczas funkcję posła a obecnie Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak interpelował do Ministerstwa Transportu w sprawie budowy drogi dla rowerów z Leszna do Lasocic - To połączenie rowerowe jest istotne dla mieszkańców okolicznych miejscowości, m.in. Przybyszewa, Ogrodów, Długich Starych, Trzebin, poruszających się rowerami. Mają oni w tej chwili ograniczoną możliwość bezpiecznego dojazdu rowerem m.in. do Leszna, a potrzeba istnieje. Pominięcie interesów rowerzystów uważam za niedopuszczalne. W odpowiedzi Ministerstwo wyjaśniło, że zrealizowany zostanie tylko jej środkowy odcinek o długości 1,36 km (cały odcinek mierzy 3,16 km), a po wybudowaniu drogi S5 będzie możliwość jej dokończenia po zapewnieniu środków finansowych na ten cel.


ul. Szybowników przy granicy miasta (fot. arch)


Ciąg dalszy sprawy:
W pierwszym kwartale 2015 roku zapytaliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad czy nie zmieniły się plany wobec budowy traktu. W odpowiedzi czytamy: został zaprojektowany ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 2,5 m i nawierzchni z betonu asfaltowego pokrytego warstwą z żywicy syntetycznej - poinformował nas pisemnie 27.02.2015 roku Tadeusz Łuka z-ca dyrektora poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W załączonej do odpowiedzi mapie nie ulega wątpliwości, że GDDKiA planuje budowę traktu jedynie w obrębie węzła.


Tak będzie przebiegać trakt w rejonie węzła -
zaznaczono to na zielony kolor w dołączonej do odpowiedzi graficeDzisiejsze ustalenia, rozmowa także o trakcie Leszno-Kąkolewo:
W nadleśnictwie Karczma Borowa odbyło się dziś spotkanie przedstawicieli Miasta Leszna, Gminy Osieczna, Powiatu Leszczyńskiego oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie budowy dwóch dróg rowerowych Leszno-Lasocice oraz Leszno-Kąkolewo.

Oba odcinki planowanych traktów dla rowerzystów zostałyby poprowadzone wzdłuż drogi krajowej nr 12. Uzgodniono, że pierwszy z nich zostanie zrealizowany przez zarządcę drogi, czyli GDDKiA w ramach budowy węzła Leszno-Zachód przechodzącego w okolicy elewatora, którego termin końcowy budowy odcinka drogi ekspresowej z Radomicka do Leszna wyznaczono na wrzesień 2018 roku.

Z kolei w sprawie drugiego odcinka wzdłuż DK-12 z Leszna do Kąkolewa grunty należą do Skarbu Państwa, zgodnie z przepisami samorządy nie mogą dofinansować instytucji rządowej a droga podlega Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak się dowiedzieliśmy, na spotkaniu uzgodniono, że do wyjaśnienia pozostają sprawy formalne, w celu możliwości realizacji inwestycji przez lokalne samorządy.


Droga krajowa nr 12 Leszno-Kąkolewo (fot. arch)

Jaki będzie rezultat końcowy:
Jeśli oba trakty udałoby się zrealizować można byłoby przejechać 15 kilometrową drogą dla rowerów oddzieloną od ruchu samochodowego prowadzącą z Lasocic do Kąkolewa, ponieważ Miasto Leszno, planuje modernizację drogi krajowej w granicach administracyjnych (ul. Szybowników – Al. Jana Pawła II – ul. Kąkolewska) wraz z budową drogi dla rowerów.


Być może w przyszłości:
Idąc dalej, gdyby zdecydowano się na budowę w przyszłości dodatkowych 6,5 kilometrów traktu dla rowerów za Kąkolewem wykorzystując już istniejący odcinek udałoby się przedłużyć trakt do samego Krzemieniewa. A to dałoby 25 kilometrów nieprzerwanej trasy dla miłośników dwóch kółek.