ROWEROWE-LESZNO.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Ścieżka jednak będzie, ale z przerwami

Email Drukuj PDF

W ramach budowy drogi ekspresowej powstanie ciąg pieszo-rowerowy pomiędzy Lesznem a Lasocicami – to potwierdzone informacje z GDDKiA. Nie potwierdzają się tym samym nasze nieoficjalne informacje z Urzędu Miasta Leszna.

 

 

Jak informowaliśmy blisko 3 tygodnie temu według informacji uzyskanej od jednego z urzędników leszczyńskiego magistratu w ramach budowy w naszym regionie „S5” a konkretnie „Węzła Leszno” nie planuje się połączenia ścieżką rowerową Leszna z Lasocicami. Jednak innego zdania było ponad 2 lata temu Ministerstwo Transportu, które informowało że zrealizowany zostanie jej środkowy odcinek o długości 1,6 km, a po zakończeniu tej inwestycji możliwe będzie jej dokończenie.

W związku z tymi rewelacjami postanowiliśmy sprawdzić stan faktyczny u Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Przebieg ciągu wzdłuż DK12 jest następujący: jadąc od Wschowy w kierunku Leszna ciąg przebiega po stronie południowej DK12, następnie po przekroczeniu drogi S5 wiaduktemWD10 przechodzi na stronę północną DK12 pod jej korpusem. W miejscu przejścia pod korpusem DK12 zaprojektowano przejazd PPR20 o skrajni pionowej 2,5m – wyjaśnia Tadeusz Łuka z-ca dyrektora GDDKiA o/Poznań. Dodatkowo z odpowiedzi dowiadujemy się, że zaprojektowany ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 2,5 m i nawierzchni z betonu asfaltowego pokrytego warstwą z żywicy syntetycznej.

Tak będzie przebiegać trakt -
zaznaczono to na zielony kolor w dołączonej do odpowiedzi grafice

W praktyce, co to oznacza dla cyklistów, którzy będą chcieli z Leszna do Lasocic? Jadąc ulicą Szybowników w przy granicy miasta rowerzysta natknie się na koniec ścieżki (inwestycja w ramach przebudowy DK12 przebiegającej przez miasto). Następnie będzie musiał pokonać odcinek około 1200 metrów ruchliwą drogą krajową, by dojechać do nowego traktu, które wybuduje GDDKiA. Blisko 2 kilometry przez Lasocicami ponownie będzie musiał jechać ruchliwą „dwunastką”.

Czy tak będzie wyglądało za kilka lat życie rowerzystów chcących się dostać z jednej miejscowości do drugiej? O tym mogą zdecydować m.in. samorządowcy Miasta Leszna, Powiatu Leszczyńskiego i gminy Święciechowa, jednak tylko w przypadku, kiedy będą chcieli rozwiązać ten problem komunikacyjny.