ROWEROWE-LESZNO.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

W przyszłym roku ścieżką do Rydzyny

Email Drukuj PDF

W czerwcu 2015 roku ma zakończyć się planowana budowa ścieżki rowerowej z Leszna w kierunku Rydzyny wzdłuż tzw. „szosy rydzyńskiej”. Zarządca drogi, czyli GDDKiA udzieli wsparcia w jej wykonaniu m.in. przez wykonanie podbudowy, jednak po jakiej nawierzchni będą jeździć rowerzyści pozostaje ostatecznie w gestii samorządów.

 

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Odział w Poznaniu planuje jeszcze w 2014 roku przystąpić do remontu kolejnego odcinka drogi krajowej nr 5 od Kłody do skrzyżowania z drogą w kierunku Dąbcza. Przy okazji modernizacji trasy wzdłuż remontowanego odcinka zaistniała możliwość wykonania ścieżki pieszo-rowerowej, jednak tylko przy współudziale finansowym samorządów Rydzyny, Miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego.

Zarządca drogi zadeklarował, że wykonana pierwszą fazę inwestycji - Odział udzieli wsparcia w tej realizacji poprzez przygotowanie gruntu (wykup działek), wycinkę drzew oraz dostarczenie materiału z frezowania nawierzchni bitumicznej dla wykonania warstwy podbudowy pod nawierzchnię ścieżki – informuje Tadeusz Łuka, z-ca dyrektora poznańskiego oddziału GDDKiA, w odpowiedzi na zapytanie posła Łukasza Borowiaka dotyczącej modernizacji drogi.

Pozostałe, czyli m.in. ułożeniem docelowej nawierzchni, po której będą poruszać się rowerzyści zajmą się i sfinansują lokalne samorządy. Więcej szczegółowych informacji w ubiegłym tygodniu przekazał w Telewizji Leszno prezydent Tomasz Malepszy: – Będzie to ścieżka 2,5 metrowa o nawierzchni asfaltowej. Prezydent poinformował również o terminach inwestycji – przetarg ma być ogłoszony we wrześniu, najdalej w pierwszej dekadzie października br. roku. Trakt natomiast ma być gotowy do czerwca 2015 roku.

Według kosztorysu inwestycja szacowana jest w zakresie od 1,2 do 1,5 mln złotych, a będzie finansowana z budżetów samorządów, z czego w 40 procentach przez Miasto Leszno oraz po 30 procent przez Miasto i Gminę Rydzyna i Powiat Leszczyński. Dodajmy, że inwestorem wiodącym będzie Starostwo Leszczyńskie.