ROWEROWE-LESZNO.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zbędne znaki w Rydzynie

Email Drukuj PDF

Na ulicy Wolności w Rydzynie w miejscu zmiany przebiegu z jednej strony na przeciwną ciągu pieszo-rowerowego biegnącego ze zbiornika retencyjnego w stronę rynku występują w naszej ocenie zbędne oznakowania – koniec drogi dla pieszych i rowerów z występującym przejazdem rowerowym. Sprawę przekazaliśmy do Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie.

 

 

Znaki C-13a/C-16a (koniec drogi dla pieszych i rowerów) zobowiązują rowerzystę do zakończenia poruszania się ciągiem pieszo-rowerowym i de facto zejście w tym miejscu z roweru. Z kolei występujące następnie oznakowanie D-6b (przejście dla pieszych i przejazd rowerowy) i P-10 (przejście dla pieszych) z P-11 (przejazd dla rowerów) informują cyklistę o miejscu, w którym może legalnie przejechać rowerem, a kolejne oznakowanie C-13a/C-16 (początek drogi dla pieszych i rowerów) informuje o obowiązku korzystania z ciągu pieszo-rowerowego.


Taka występująca sytuacja może dezorientować wielu rowerzystów szczególnie tych, którzy nie znają do końca przepisów ruchu drogowego czy powinni zejść z pojazdu czy też mogą kontynuować podróż bez zsiadania z roweru po uprzednim upewnieniu się o możliwości bezpiecznego przekroczenia drogi. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami (Dz.U. 2002 nr 170 poz. 1393 - § 47.4) kierowcy zbliżając się m.in do przejazdu rowerowego są zobowiązani zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

W środę, 23 lipca stosowny wniosek w tej sprawie złożyliśmy u zarządcy drogi.