ROWEROWE-LESZNO.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Trwa wymiana nawierzchni „eko” na asfalt

Email Drukuj PDF

Drogowcy przystąpili do wymiany nawierzchni ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej między Lesznem a Osieczną. Rowerzyści będą mogli jeździć po nowej nawierzchni asfaltowej już od czwartku.

 

 

Trakt od początku powstania nie przypadł go gustu rowerzystom, zastosowana nawierzchnia wykonana z mieszkanki „ekologicznej” będąca połączeniem m.in. gliny i żwiru nie sprawdziła się. W wyniku opadów deszczu z biegiem czasu na ścieżce tworzyły się wyrwy i koleiny, zarządca drogi próbował prowizorycznie naprawiać trakt, łatając powstałe dziury korą asfaltową oraz układając na najbardziej zniszczonym fragmencie stare płyty chodnikowe. Na ścieżce z powodu fatalnej jakości nawierzchni dochodziło także do kilku wypadków, w najpoważniejszym rowerzysta uszkodził obojczyk i złamał żebra a sprawę o odszkodowanie skierowano do sądu. W wyniku nacisku rowerzystów oraz samorządowców pod koniec 2012 roku Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich postanowił ułożyć półkilometrowy odcinek kostką brukową.

W tym roku, zarządca ścieżki przychylił się do głosu cyklistów. Zdecydowaliśmy się na to, ponieważ takie są oczekiwania użytkowników. Rowerzyści chcą nawierzchni bitumicznej, a nie z kostki betonowej. Jeżeli nawierzchnia asfaltowa się sprawdzi, to w miarę potrzeb i możliwości asfaltem pokryte zostaną także kolejne odcinki ścieżki  – powiedziała Radiu Elka na początku czerwca Kazimierz Różdżka, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Kościanie.


W tym tygodniu przystąpiono do wymiany nawierzchni. Po uprzątnięciu ścieżki dziś wylano asfaltowy dywanik na odcinku od rogatek Osiecznej do Trzebani, natomiast jutro (w środę) drogowcy przeniosą się na fragment od Trzebani w kierunku Leszna – do miejsca, gdzie rozpoczyna się nawierzchnia ścieżki z kostki brukowej. Dodajmy, że remont za kwotę 153 tysięcy złotych wykonuje firma ze Stęszewa.
Komentarze  

 
+2 #1 sagan 2014-06-27 10:06
Taka ścieżka powinna być na całej długości, łącznie z remontem fatalnego już odcinka od cmentarza do oś. Ogrody. Zdecydowanie brakuje też systemu odprowadzającego wodę, tym bardziej, że jest to teren pagórkowaty. Ścieżka do Ponieca powinna być brana na wzór, tam pomyślano o wszystkim. Przydałoby się chciaż rowy odnwić.
Zgłoś administratorowi