ROWEROWE-LESZNO.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zanim dojdzie do tragedii

Email Drukuj PDF

Przez źle synchronizowaną sygnalizację na skrzyżowaniu Al. Konstytucji 3 Maja z ul. Kiepury może dojść do nieszczęśliwego wypadku, a w najlepszym przypadku do kolizji samochodu z niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego.

 

 

Podczas obrad Komisji Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu przekazaliśmy Rafałowi Bukowskiego, kierownikowi MZDiI UM Leszna nasze uwagi dotyczące funkcjonowania sygnalizacji świetlnej wzdłuż Al. Konstytucji 3 Maja.

Jedna z poważniejszych występujących sytuacji występuje na prawo-skręcie z Alei w ul. Kiepury. Gdy nad pasem ruchu przeznaczonego do skrętu w prawo zaświeci się zielone światło, w tym samym czasie na przejeździe rowerowym cykliści (oraz piesi) także mają zielone. Tak synchronizowana sygnalizacja może doprowadzić do wypadku!!!  Przedstawiona sytuacja występuje, gdy zostanie wciśnięty przycisk detektora. Dodajmy, że podobnie działającą sygnalizacje można zobaczyć na skrzyżowaniu z ul. Kąkolewską.


Rafałowi Bukowskiego przedstawiliśmy także możliwość poprawy funkcjonowania sygnalizacji na skrzyżowaniu Alei z ul. Okrężną. Obecnie zielone światło na przejeździe rowerowym zapala się dopiero po tym, gdy sygnalizator nad pasem do skrętu w prawo w kierunku Ronda Sybiraków wyświetli strzałkę warunkową.

Wspomnieliśmy także o źle funkcjonujących światłach na skrzyżowaniu DK5 z DK12.


Cykl zmiany świateł
- pas do skrętu w prawo z Al. Konstytucji 3 Maja w ul. Okrężną