ROWEROWE-LESZNO.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wypychają rowerzystów ze śródmieścia

Email Drukuj PDF

Rozszerza się powodowana przez urzędników praktyka wypychania rowerzystów z centrum miasta. Po zakazie wjazdu na leszczyński Rynek, na ul.Brackiej usunięto część ulicy przeznaczoną wyłącznie dla rowerzystów.


 

Po fali krytyki na temat zakazu wjazdu rowerzystów na leszczyński Rynek (pisaliśmy o tym TUTAJ oraz TUTAJ) na ulicy Brackiej w Lesznie przy jednym z lokali postawiono ogródek, zabierając przy tym część ulicy przeznaczonej wyłącznie dla cyklistów. Otwarte pozostaje jednak pytanie, czy rewitalizacja starówki musi odbywać się kosztem rowerzystów, dlaczego przed zmianami dotyczącymi bezpośrednio miłośników dwóch kółek nie spytano nas (środowiska rowerzystów) o zdanie?

W związku z powyższym zmieniły się dwa aspekty prawne. Pierwsza dotyczy oznakowania pionowego, zmieniono typ kombinacji znaków C-13 i C-16  – dotąd ruch pieszych i rowerzystów odbywał się odpowiednio po stronach ulicy wskazanej na znaku, teraz ruch odbywa się na całej ulicy. Druga dotyczy pierwszeństwa – dotąd pieszy nie mógł chodzić po części wyznaczonej pomiędzy białymi liniami na kostce brukowej, teraz gdy wprowadzono ruch mieszany rowerzysta musi uważać na pieszych i ustępować im miejsca.

Zgodnie z aktualnym taryfikatorem mandatów, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym przez kierującego rowerem korzystającego z drogi dla rowerów i pieszych grozi grzywna w wysokości 50 złotych.

PONIŻEJ PORÓWNANIE: ul. Bracka po i przed zmianami w oznakowaniu


Ul. Bracka w Lesznie 2 maja 2013 roku


Ul. Bracka w Lesznie w 2011 roku

 

PODSTAWA PRAWNA:

  • Art. 90 KW - Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu podlega karze grzywny albo karze nagany.
  • Art. 33 Ust. 1 PoRD - Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
  • Dz.U nr 208 poz. 2022 i 2023 - Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń

 

Komentarze  

 
0 #1 nowak 2013-05-06 12:48
jeździłem, jeżdżę i będę jeździł po Rynku i okolicznych chodnikach. Miejsca jest tyle że każdy się zmieści, a najczęściej jedna ze stron w przypadku ul. Słowiańskiej jest nieużywana. Mam nadzieję, że Policja i SM odpuści sobie jakiekolwiek mandaty, bo zakazy w takich miejscach to absurd i parodia.
Zgłoś administratorowi