ROWEROWE-LESZNO.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Słowiańska dla rowerów

Email Drukuj PDF

„Miasto idzie na rękę rowerzystom”, „Będzie ścieżka rowerowa na ul. Słowiańskiej!” „Rowerem od Rynku do Tamy Kolejowej – to możliwe” - takie nagłówki artykułów można było przeczytać w środę na stronach internetowych leszczyńskich mediów.

 

Zarząd Dróg Miejskich i Inwestycji w Lesznie ma plan zbudowania ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Słowiańskiej – informuje portal leszno24.pl. Urzędnicy chcą zezwolić na jazdę rowerami na całej ulicy Słowiańskiej czyli po deptaku oraz wydzielić ścieżkę na odcinku Al. Krasińskiego - Towarowa, która ma biec po południowej stronie ulicy.

Jednak by plan się spełnił należy wprowadzić zmiany w organizacji ruchu. Na odcinku Przemysłowa-Al.Krasińskiego należałoby znajdujący się tam parking przestawić tak, by pojazdy parkowały wzdłuż – a nie jak obecnie w poprzek – drogi. Taka zmiana ograniczy miejsca parkingowe z 32 do 16.

Druga rzecz to przestawienie postoju taksówek zlokalizowany od Tamy Kolejowej do ul. Klonowicza, które będą musiały być przeniesione na ul.Towarową.

Według MZDiI potrzeba jest zgoda konserwatora zabytków na usunięcie „kocich łbów” z miejsca przeznaczonego do ruchu rowerów i położenie tam kostki betonowej niefazowanej.

Jeżeli pomysł budowy ścieżki zaakceptuje prezydent oraz konserwator inwestycja rozpocznie się najwcześniej latem 2013 roku, jej koszt jest szacowany na około 150-200 tysięcy złotych.

Dodajmy że na portalu leszno24.pl uruchomiono sondę w której można zagłosować w sprawie powstania ścieżki rowerowej na ul. Słowiańskiej.


 

Nasze stanowisko w tej sprawie - poniżej przedstawiamy koncepcje ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Słowiańskiej w Lesznie:

  • Poprowadzenie pasa ruchu dla rowerów po północnej stronie jezdni. Jadąc w kierunku torów kolejowych rowerzysta będzie widział pojazdy poruszające się w przeciwnym kierunku po lewej stronie – zgodnie z obowiązującym w Polsce ruchem prawostronnym.
  • Rynek - Al.Krasińskiego: wprowadzenie oznakowania C-13/16 „droga dla rowerów i pieszych bez wskazania miejsca ich ruchu” lub kombinacji znaków B-1 „zakaz wjazdu” oraz tabliczki T-22 „nie dotyczy rowerów” bądź „dopuszczony ruch rowerowy”. Na tak oznakowanym ciągu pieszy ma pierwszeństwo.
  • Al. Krasińskiego-Przemysłowa: zmiana organizacji ruchu, przeniesienie parkingu z północnej na południową stronę drogi, poprowadzenie pasa ruchu po północnej stronie, nawierzchnia asfaltowa wyłącznie na pasie ruchu dla rowerów.
  • Przemysłowa-Towarowa: zmiana organizacji ruchu, przeniesienie miejsc parkingowych z północnej na południową stronę drogi lub przesunięcie miejsc o odpowiednią szerokość od krawężnika, poprowadzenie pasa ruchu dla rowerów po północnej stronie, nawierzchnia asfaltowa wyłącznie na pasie ruchu dla rowerów.
  • skrzyżowania: oznakowanie P-11 „przejazd dla rowerów”

 

TYLKO U NAS:
wkrótce opublikujemy historię wprowadzenie ruchu rowerowego na ul. Słowiańskie w Lesznie.