ROWEROWE-LESZNO.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Aż 160 rowerów pomieszczą stojaki w centrum Leszna (foto)

Email Drukuj PDF

W czwartek zakończono montaż stojaków rowerowych w 12 lokalizacjach na terenie Leszna. Mała infrastruktura rowerowa wzbogaciła się o 49 U-kształtnych stojaków dających 98 nowych miejsc dla rowerów.

 

W październiku Urząd Miasta Leszna rozstrzygnął postępowanie na wykonanie, dostawę i montaż stojaków rowerowych. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiło Przedsiębiorstwo Alberts Sp. z o.o z siedzibą w Osiecznej, jej wartość wyniosła 35 646,63 zł brutto. Firma ta zrealizowała już wcześniej stojaki dla Miasta Leszna, zostały zamontowane w 2015 roku w śródmieściu.


W przestrzeni miejskiej stojaki rowerowe zostały zamontowane w dwóch odmianach – „retro” znane z ul. Słowiańskiej oraz klasyczne wykonane ze stali kwasoodpornej. Każdy został wzbogacony o poprzeczkę z dobrze znanym rowerowym logotypem Miasta Leszna.


Po przeanalizowaniu propozycji mieszkańców wybrano 12 lokalizacji w różnych częściach miasta. Oprócz próśb osób zainteresowanych przy kierowano się niedoborem stojaków w miejscach gdzie pojawiają się rowerzyści, ale także zaobserwowanymi sytuacjami przypinania rowerów do słupków znaków drogowych, opierania ich o elewację budynków a także uniemożliwieniem wyjazdy z posesji przez nieprawidłowo zaparkowane pojazdy.


Warto nadmienić, że 6 stojaków rowerowych na ul. Leszczyńskich zostały zamontowane w miejsce jednego miejsca postojowego. Jednak kierowcy samochodów także zyskali i to 9 nowych miejsc, dzięki przedłużeniu parkingu pomiędzy ulicami Świętojańską a Rynkiem. Dodać należy także, że stojaki zamontowane w Parku Jonstona są objęte monitoringiem policyjnej kamery.


Poniżej szczegółowe zestawienie lokalizacji z nowymi stojakami:

L.p

Lokalizacja

Ilość stojaków retro (ilość miejsc)

Ilość stojaków klasycznych (ilość miejsc)

1

ul. Przemysłowa (Urząd Miasta / Straż Miejska, Wydział Kultury i Sportu, Wydział Edukacji)

-

3 (6)

2

ul. Holenderska (bulodrom)

-

5 (10)

3

ul. Leszczyńskich

6 (12)

-

4

Park Jonstona (plac zabaw)

-

6 (12)

5

Zbieg ul. Kościelna i Rynek

8 (16)

6

ul. Chrobrego (drukarnia)

3 (6)

7

ul. Chrobrego (zakład fryzjerski)

4 (8)

8

ul. Dworcowa

-

2 (4)

9

ul. 1 Maja (filia biblioteki)

-

3 (6)

10

Rynek Zaborowski

-

4 (8)

11

ul. Narutowicza (Teatr Miejski)

-

3 (6)

12

ul. Zielona

2 (4)

-

 


Dodajmy, że dzięki inwestycji w „małą” infrastrukturę rowerową stojaki pomieszczą aż 160 rowerów i to tylko w centrum miasta.

Lokalizacja stojaków rowerowych na terenie Miasta Leszna (kolor żółty to stojaki należące do Urzędu Miasta Leszna, kor niebieski do innych właścicieli)