ROWEROWE-LESZNO.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Ścieżką z „krajówki” do Dąbcza

Email Drukuj PDF

W pierwszej połowie września przy remizie strażackiej w Dąbczu dokonano oficjalnego otwarcia przebudowanej drogi powiatowej przebiegającej od skrzyżowania z krajową „piątką” do Dąbcza. W ramach inwestycji wybudowano ścieżkę pieszo-rowerową.

 

W ramach inwestycji poszerzono jezdnię do 6 metrów, wzmocniono jej konstrukcję, wykonano odnowienie oraz budowano trakt dla rowerów i pieszych o szerokości 2,5 metrów.

Ścieżka poza teren zabudowanym zlokalizowana została po stronie północnej i posiada nawierzchnię bitumiczną, z kolei tuż przy granicy administracyjnej Dąbcza ścieżka przeszła na stronę południową i została przedłużona do wysokości remizy strażackiej – w terenie wsi posiada nawierzchnię z kostki brukowej niefazowanej.Cały odcinek mierzy około 3 kilometrów, jednak realizowany został o kilkaset metrów krótszy, z uwagi na planowane połączenie DK5 z łącznikiem nowej drogi ekspresowej.

Dodajmy, że dzięki naszej interwencji Zarząd Dróg Powiatowych w Lesznie podjął decyzję o zamontowaniu znaku ostrzegawczego A-24 „rowerzyści”, w miejscu przecięcia szlaku rowerowego nr 36 z drogą powiatową. Prośbę argumentowaliśmy poprawą bezpieczeństwa cyklistów. Zarządca drogi jednocześnie przypomniał, że wjazd na drogę twardą z drogi gruntowej lub wyjazd na drogę z drogi niebędącej droga publiczną stanowi element włączania się do ruchu, czyli rozpoczęcie jazdy po postoju lub zatrzymaniu nie wynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego – Kierujący pojazdem włączając się do ruchu jest obowiązany zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie oraz ustąpienie pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu – powiedział Marian Kaczmarek, kierownik Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie. O całej sprawie przeczytasz pod tym linkiem.


Inwestycja zrealizowana przez firmę Strabag opiewała na kwotę ponad 3 mln 250 tys. złotych. Połowę tej kwoty pokryła dotacja z budżetu państwa, 600 tysięcy dołożyła gmina Rydzyna a 500 tysięcy Miasto Leszno.