ROWEROWE-LESZNO.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zmiana organizacji ruchu

Email Drukuj PDF

Miał być kontrapas w ramach tzw. „Rowerowej rewolucji” a będzie przywrócenie ruchu dwukierunkowego. Mowa o 150 metrowym odcinku od ul. Tama Kolejowa do ul. Nowy Rynek, na którym od piątku 23 września 2016 roku będzie dopuszczony ruch w obu kierunkach. Zmiana dotyczy także rowerzystów.

Taka zmiana ucieszy z pewnością cyklistów, którzy chcąc się dostać z ul. Tamy Kolejowej nielegalnie jechali chodnikiem a nawet jezdnią pod zakaz wjazdu, narażając się nie tylko na mandat ale także ryzyko wypadku z jadącym prawidłowo samochodem. Od lat dążyliśmy do powstania kontrapasa (jako jeden z etapów tzw. „Rowerowej rewolucji”), jednak w wyniku obrad Komisji Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu przystano na przywrócenie ruchu dwukierunkowego dla wszystkich pojazdów (także rowerzystów), w celu usprawnienia dojazdu do Nowego Rynku od zachodniej części miasta a także odciążenie ulicy Słowiańskiej i ul. Klonowicza.

 


Jak już wielokrotnie informowaliśmy po zmianie organizacji ruchu związanej z rozszerzeniem strefy płatnego parkowania od 1 lipca 2009 roku wspominany odcinek ulicy stał się jednokierunkowy a o rowerzystach po prostu zapomniano – zabrano możliwość przejazdu cyklistom w kierunku ul. Świętokrzyskiej. W 2012 roku dwukrotnie zaproponowaliśmy powstanie kontrapasa podczas obrad Komisji Kultury i Sportu Urzędu Miasta Leszna a także podczas manifestacji leszczyńskich cyklistów, tzw. „Leszczyńskiej Masy Krytycznej”.

Po braku działać w 2014 roku ponownie próbowaliśmy doprowadzić do powstania udogodnienia dla rowerzystów, przemawiając na obradach Sesji Rady Miejskiej Leszna i przekazując na ręce poprzedniego prezydenta formalny wniosek. Jak się wydawało przełom w tej sprawie nastąpił zaledwie kilka dni później, wówczas Komisja Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu Urzędu Miasta Leszna (w której skład wchodzą przedstawiciele zarządcy drogi, Policji i Straży Miejskiej) zaopiniowała pozytywnie wyznaczenie kontrapasa na odcinku Tama Kolejowa – Nowy Rynek. Niestety mimo wydanej pozytywnej opinii nie doszło jej powstania.


W połowie 2016 roku temat kontrapasa powrócił ponownie na obrady Komisji Bezpieczeństwa i Organizacji Ruchu. Po dyskusji członkowie Komisji zopiniowali za dopuszczeniem ruchu w obu kierunkach nie tylko rowerów, ale także pozostałych pojazdów. Tym samym przystąpiono do opracowania projekt docelowej organizacji ruchu, który pozytywnie zaopiniowała leszczyńska „drogówka” a zatwierdził ją zarządca drogi, czyli Prezydent Miasta Leszna.