ROWEROWE-LESZNO.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Stojaki dla kolejnych szkół

Email Drukuj PDF

Znamy zwycięzców „Rowerowego konkursu dla szkół – Leszno 2016”. Nowe stojaki zostaną zamontowane w III Liceum Ogólnokształcącego na Pl. Kościuszki oraz w Gimnazjum nr 4 i II Liceum Ogólnokształcącym znajdujących się przy ul. Prusa.

 

„Rowerowy konkurs dla szkół – Leszno 2016” organizowany jest od kilku lat przez redakcję Gazety "ABC" i portalu Leszno24.pl oraz Komisji Kultury i Sportu UM Leszna przy współudziale portalu Rowerowe-Leszno.pl. Ma on na celu popularyzację dojazdów uczniów rowerami do szkół, poprawę bezpieczeństwa jednośladów poprzez montaż stojaków rowerowych a także zwiększenie rowerowych miejsc parkingowych na terenie leszczyńskich publicznych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Nagrodą główną była pula 10 tysięcy złotych, która została podzielona po 5 tysięcy złotych dla dwóch szkół, które uzyskały najwyższy wskaźnik z przeznaczeniem na bezpieczne stojaki rowerowe. Są to typu tzw. „U-kształtne” do których za pomocą zabezpieczenia rowerowego można przypiąć jednocześnie koło i ramę roweru. Z kolei dyrektorzy najlepszych szkół otrzymają tytuł „Rowerowej szkoły 2016”, czyli nowoczesnej i ekologicznej placówki na terenie Miasta Leszna.


Komisje konkursowe między 6 a 10 czerwca odwiedziły szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, a następnie na podstawie zebranych danych został obliczony procentowy wskaźnik liczby rowerów na terenie szkoły, do sumy uczniów. Konkurs nie był nagłaśniany, z uwagi fakt poznania faktycznego stanu uczniów dojeżdżających rowerami do placówek edukacyjnych.

Dodajmy, że Gimnazjum wraz z Liceum zgłosili do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego budowę wiat rowerowych wyposażonych w stojaki rowerowe, nie zdołali jednak zakwalifikować się do ich realizacji. Przypomnijmy, że w latach poprzednich o nowe stojaki wzbogaciły się: II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Technicznych, Gimnazjum nr 5, nr 8 i nr 9.

Zgodnie z regulaminem Konkurs wygrają dwie placówki, które uzyska najwyższy wskaźnik. Wyniki kształtują się następująco:

Miejsce

Nazwa szkoły (szkół) i ilość uczniów

Suma
uczniów

Suma
rowerów

Wskaźnik procentowy

I
III Liceum Ogólnokształcące
269
67
24,91 %

II

Gimnazjum nr 4,
II Liceum Ogólnokształcące

729


161

22,09 %

III

Gimnazjum nr 1

310

41

13,23 %

IV
Zespół Szkół
Elektroniczno-Telekomunikacyjnych
270
24
8,89 %

V

Gimnazjum nr 2
i Szkoła Podstawowa nr 2

285


23

8,07 %

VI

Zespół Szkół Ekonomicznych

639

42

6,57 %

VII

Zespół Szkół Ochrony
Środowiska (Technikum nr 4)

804


19

2,36 %

VIII

Gimnazjum nr 7
Szkoła Podstawowa nr 13

901


41

2,43 %

* W przypadku bezpośrednio sąsiadującej placówki, w której rozdzielenie rowerów nie było możliwe należało podać sumę uczniów obydwu szkół

(fot. za leszno24.pl)