ROWEROWE-LESZNO.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Bezpieczniej na przecięciu dróg

Email Drukuj PDF

Przecięcie szlaku rowerowego z przebudowywaną właśnie drogą powiatową z DK5 do Dąbcza zostanie dodatkowo oznakowanie znakami ostrzegawczymi A-24 „rowerzyści” – zapewnia Zarząd Dróg Powiatowych w Lesznie. Jest to efekt naszej interwencji mającej na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów.

 

Szlak rowerowy biegnący od ul. Zamenhofa w Lesznie do zbiornika retencyjnego w Rydzynie szczególnie w okresie wiosenno-letnim jest bardzo często uczęszczany przez cyklistów, gdyż jej niewielka długość (4,35 km) i atrakcyjność terenów gminy Rydzyna stanowi miejsce rekreacji i wypoczynku mieszkańców Miasta Leszna. Szlak jednak przecina się z drogą powiatową DK5 – Dąbcze i jest zlokalizowany w rejonie łuku drogi. Ten fakt może stanowić bardzo niebezpieczną sytuację występowania wypadków.


Dlatego podjęliśmy działania w celu poprawy bezpieczeństwa cyklistów i wnioskowaliśmy o ustawienie dodatkowego oznakowania drogowego ostrzegającego A-24 „rowerzyści”.  Zarząd Dróg Powiatowych w Lesznie informuje, że wprowadzi przedmiotowe znaki przez oddaniem inwestycji do użytkowania – zapewnia kierownik Marian Kaczmarek.


Zarządca drogi jednocześnie przypomina, że wjazd na drogę twardą z drogi gruntowej lub wyjazd na drogę z drogi niebędącej droga publiczną stanowi element włączania się do ruchu, czyli rozpoczęcie jazdy po postoju lub zatrzymaniu nie wynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego – Kierujący pojazdem włączając się do ruchu jest obowiązany zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie oraz ustąpienie pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu – dodaje kierownik Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie.


Przypomnijmy, że w ramach modernizacji poszerzona zostanie jezdnia, nastąpi remont kanalizacji deszczowej oraz powstanie droga dla rowerów o szerokości 2,5 metrów. Poza teren zabudowanym będzie zlokalizowana po stronie północnej i będzie posiadać nawierzchnię bitumiczną, z kolei tuż przy granicy administracyjnej Dąbcza trakt przejdzie na stronę południową i zostanie wybudowany do wysokości remizy strażackiej – w terenie zabudowanym będzie posiadał nawierzchnię z kostki brukowej niefazowanej. Termin wykonania wskazano na 31 sierpień 2016 roku. Cały odcinek mierzy około 3 kilometrów, jednak realizowane zostanie o kilkaset metrów krótszy, z uwagi na planowane połączenie skrzyżowania DK5 z łącznikiem nowej drogi ekspresowej.fot. 2x Rowerowe Leszno /arch./
2x J.Wawrzyniak, Starosta Leszczyński

Komentarze  

 
0 #2 MAti 2016-04-09 11:34
Kolejna droga dla rowerów która jest w terenie zabudowanym budowana z kostki :sad: czas na to by standardem była nawierzchnia z asfaltu na ciągach pieszo-rowerowych w terenie zabudowanym jak tak dalej będzie to kolarzom szosowym pozostanie jeździć tylko po ruchliwych drogach krajowych
Zgłoś administratorowi
 
 
0 #1 Sagan 2016-03-30 12:06
rmf24.pl/.../...

Jak się to ma do słynnego wypadku z dorożką i naszymi ścieżkami, które w większości są ciągami pieszo - rowerowymi?
Zgłoś administratorowi